Kreacje bez rękawów, z długim i krótkim rękawkiem

Obok długości ważnym kryterium wyboru sukienki jest fakt, czy jest ona typu gorsetowego i odsłania ramiona i plecy, czy jest na węższych lub szerszych ramiączkach, z całkiem zabudowaną górą czy z krótkim bądź długim rękawem.

Letnie sukienki na wesele to w przeważającej większości kreacje bez rękawka, czyli gorsetowe i na ramiączkach. Noszeniu tak odkrytych strojów sprzyja oczywiście ciepła lub nawet gorąca aura i chęć wyeksponowania opalenizny. Jednak pogoda latem bywa kapryśna, poza tym do kościoła wypada zakryć ramiona. Dlatego uzupełnieniem kreacji powinien być szal, żakiecik lub bolerko. Wieczorowy, elegancki szal jest bardzo uniwersalny i pasuje w zasadzie do większości sukienek. Może być uszyty np. z szyfonu lub jedwabiu. Bardzo często zdobiony jest aplikacjami, haftem, cekinami, frędzlami. Jak dobrać i nosić taki szal? Na pewno kierujemy się zasadą umiaru i kontrastu – do matowej kreacji błyszczący szal, do gładkiej – wzorzysty, bogaty w zdobienia i vice versa. Można go fantazyjnie udrapować lub przewiązać, np. w formie kokardy.sukienka-weselna-z-krotkim-rekawem

Bolerko, czyli króciutki żakiecik kończący się poniżej łopatek, może mieć krótki lub długi rękawek. Pasuje do sukienek na ramiączkach. Do kreacji gorsetowych i sukienek tub lepiej wybrać marynarkę, o bardziej klasycznym kroju, ale wykonaną np. z satyny. Zestawienie sukienki z żakietem jest bardzo praktyczne i od dawna stosowane w modzie weselnej.

Trzeba zaznaczyć, że na opisane powyżej odkryte stroje mogą zdecydować się tylko osoby, które „mają co pokazać” – zgrabne ramiona i plecy, zadbaną skórę. Panie dojrzalsze i/lub z kilkoma nadprogramowymi kilogramami, wolą nie odsłaniać wałeczków lub nieładnych ramion. Problem może też dotyczyć zbyt szczupłych rak i wystających obojczyków. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej będzie prezentować się sukienka z rękawkiem. Może on być nawet najkrótszy z możliwych, typu motylek (lub skrzydełko). Najlepszy jest on dla pań o figurze gruszki, powinny go natomiast unikać osoby z szerokimi ramionami. Rękawek z bufką możemy wybrać, gdy mamy szczupłe ręce. Ciekawie będzie wyglądać rękaw kimono.

Panie w starszym wieku preferują z kolei sukienki z rękawem 7/8 lub długim, najlepiej o klasycznym kroju. Niestety, sklepowa oferta tego typu strojów jest raczej uboga, więc dobrym rozwiązaniem może być szycie sukienki na miarę. Długi rękaw sprawdzi się też w sukience młodzieżowej o długości mini.