Wieczorowa garsonka dla mamy z bolerkiem lub żakietem

Wiele przyszłych panien młodych zastanawia się, jaki strój na wesele wybrać dla mamy swojej lub pana młodego. W grę może wchodzić kilka propozycji. Jedno nie ulega wątpliwości: matka weselna powinna być ubrana elegancko, wręcz ekskluzywnie i wyróżniać się w tłumie zaproszonych gości.

Najbardziej oczywistą propozycją wydaje się być sukienka. Jednak panie w średnim wieku niezbyt chętnie decydują się na taki wybór. O wiele częściej wybierają gotowe zestawienie sukienki z żakietem, czyli garsonkę.

Garsonka może być dwu- lub trzyczęściowa. W pierwszym przypadku chodzi o wspomniane zestawienie kreacji z marynarką lub, uważane za mniej eleganckie, spódnicy z żakietem. W drugim mowa o komplecie składającym się ze spódnicy, bluzeczki lub topu i żakietu. Oba warianty są równie praktyczne.garsonka-weselna-dla-mamy

Żakiecik garsonki trzeba dobrać do wzrostu i sylwetki kobiety. Krótsze modele, z rękawkiem 3/4 lub 7/8, polecane są paniom niskiego wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, że do krótszej marynarki pasuje tylko sukienka lub spódnica sięgająca kolana (co najmniej). Na dłuższy żakiet mogą pozwolić sobie panie wyższego wzrostu.

Żakiet wchodzący w skład garsonki może mieć różne fasony: klasyczny, chanelka, grzybek, pudełkowy, z baskinką… Jednak niektóre panie źle się czują w żakietach. Dobrą alternatywą jest wówczas garsonka z bolerkiem. Jak wiadomo, bolerko to żakiecik w wersji mini. Jest przez to lżejszy i nowocześniejszy. Znakomicie (i bardzo modnie!) wyglądają bolerka z satyny lub koronki. Najlepiej pasują do sukienek na ramiączkach, węższych lub szerszych.

Z jakiego materiału uszyć wieczorowy komplecik i jakiego on powinien być koloru? Jeśli chodzi o tkaninę, mamy sporo możliwości: satyna (100%, jedwabna, bawełniana lub z domieszką), tafta, żakard, wiskoza z domieszkami, a szczególnie latem – żorżeta i len. W kwestii kolorystyki i wzornictwa także panuje dowolność, trzeba jedynie pamiętać, że drobne wzory i ciemniejsze kolory wyszczuplają sylwetkę. To ważna wiadomość dla puszystych pań, które często zastanawiają się, jaką garsonkę wybrać na ślub córki czy syna. Kostiumy w dużych rozmiarach jak najbardziej są dostępne w ofercie sklepów z odzieżą damską (także tych internetowych).

Jeżeli jakaś pani źle się czuje w kostiumie ze spódnicą czy sukienką, alternatywą może być elegancki komplet wieczorowy ze spodniami. Może go współtworzyć albo klasyczny żakiet, albo szykowna, wieczorowa tunika.